Loja mbaroi! Mashtrimi i kriptove i frymëzuar nga 'Squid Game' shembet pasi çmimi bie nga 2.8 mijë dollarë në zero

E quajtur SQUID, kriptomonedha në fakt ishte rritur me 75,000% për të kaluar në 2,850 dollarë, megjithatë zbriti afër zeros më 1 nëntor.

Loja mbaroi! Mashtrimi i kriptove i frymëzuar nga 'Squid Game' shembet pasi çmimi bie nga 2.8 mijë dollarë në zero

Një kriptomonedhë e ndikuar nga programi televiziv i Netflix-it, i goditur në mbarë botën, Squid Game, mashtroi financuesit në atë që duket të jetë një sistem "tërheqje qilimi" prej 3.38 milionë dollarësh.

E quajtur SQUID, kriptomonedha u ul në gati një pjesë të një cent minuta pasi kaloi mbi 2,850 dollarë në 09:35 UTC më 1 nëntor. Rënia fatale ishte në përputhje me një rritje prej 75,000%, duke shfaqur një nevojë më të madhe për SQUID midis investitorëve pas lançimit të saj me 26 tetor.

Në thelb të tendencës së shitjes me pakicë qëndronte apeli i Squid Game Mashtruesit reklamuan SQUID si një kriptomonedhë fitimprurëse të ndikuar nga programi imagjinar televiziv i Koresë së Jugut, në të cilin individët vënë jetën e tyre në rrezik për të luajtur një koleksion të rinjsh të gatshëm për të fitoni 45.6 miliardë won (~ 38.7 milion dollarë).

Skema e reklamave me ndihmën e shtypit SQUID kushton nga 0.01 dollarë më 26 tetor në mbi 38 dollarë të dielën. Më pas, kriptomonedha u rrit në 90 dollarë më 1 nëntor, duke prezantuar një raund të konsiderueshëm pompimi që e çoi çmimin e saj më mirë në mbi 2,850 dollarë, vetëm për t'u ulur plotësisht në 0.002 minuta më vonë.

15a238f6eac5653b4f7155bda3d7b334 - Loja ka mbaruar! Mashtrimi i kriptove i frymëzuar nga 'Squid Game' shembet pasi çmimi bie nga 2.8 mijë dollarë në zero - 7

Flamuj të kuq

Në ditët para aksidentit të madh, investitorët në fakt ishin ankuar se nuk mund të ofronin pronat e tyre SQUID në tregun e vetëm të ofruar, një shkëmbim të decentralizuar të quajtur PancakeSwap. Në mbrojtjen e tyre, krijuesit e SQUID deklaruan se në fakt kishin lëshuar një "teknologji anti-dumping" të fundit që i kufizon individët të ofrojnë simbolet e tyre kundrejt nevojës së reduktuar.

“Sa më shumë njerëz të bashkohen, aq më i madh do të jetë grupi i shpërblimeve (sic),” u kontrollua letra e bardhë e Squid Game, duke përfshirë:

"Zhvilluesit do të marrin 10% të tarifës së hyrjes, ndërsa 90% e mbetur do t'i jepet fituesit."

Rrjeti kryesor i informacionit CNBC lëshoi ​​gjithashtu rastet e krijuesve të kriptomonedhave Squid Game pa mospërfshirje, për aq sa e quajti SQUID "markën e vet" të programit Netflix.

Krijuesit e kriptomonedhave të Squid Game deklaruan gjithashtu se ishin të lidhur me programin Netflix si shoqëruesin e tij kryesor. Ata gjithashtu deklaruan se në të vërtetë kishin marrë një bashkëpunim kritik me CoinGecko, një kompani e informacionit kripto. Sidoqoftë, në një takim me Crypto PumpNews, themeluesi i CoinGecko Bobby Ong rrëzoi rastet, duke pretenduar:

“[SQUID] nuk i plotësoi kriteret tona të listimit, prandaj nuk do të renditet në CoinGecko. Me shumë mundësi është një mashtrim.”

CoinMarketCap, një konkurrent i CoinGecko, vuri në dukje SQUID në sistemin e tij, megjithatë i paralajmëroi vizitorët e faqes në lidhje me natyrën e dyshimtë të kriptomonedhës në një njoftim që kontrollonte:

“Ekzistojnë dëshmi në rritje se ky projekt ka qenë i ashpër. Ju lutemi bëni kujdesin tuaj të duhur dhe tregoni kujdes ekstrem. Ky projekt, megjithëse është frymëzuar qartë nga shfaqja e Netflix me të njëjtin emër, NUK është e lidhur me IP-në zyrtare.”

Të ngjashme: Rrjetet YouTube janë hakuar si dhe janë riemërtuar për mashtrime të kriptove me transmetim të drejtpërdrejtë

Ndërkohë, ekspertët patën parasysh gjithashtu se krijuesit e tokenit të Squid Game nuk kishin llogari në LinkedIn, me Twitterati Crypto Tyrion gjykimi SQUID si një "tërheqje 100% qilim".

Aktualisht duket si një situatë e "mbarimit të lojës" për pronarët e çantave SQUID.

Çdo tregtar që tregton kriptovaluta në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për pompimin e ardhshëm të vlerës së monedhave në mënyrë që të bëjë fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohe.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pompën" e ardhshme. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali i telegramit Crypto Pump Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas në lidhje me "Pompën" e ardhshme dhe raporte mbi "Pompat" e suksesshme të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë të fitoni nga 5% në 45% fitim në vetëm pak orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance". A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ju urojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të kanalit Crypto Pump Signals for Binance.
William Adamson/ autori i artikullit

Tregtar me përvojë të gjerë në tregjet e këmbimit valutor dhe të kriptomonedhave. Pavarësisht moshës së tij të re, ai tashmë njihet në qarqe të gjera si profesionist në fushën e analizës financiare dhe tregtimit, ekspert në Qendrën Ndërkombëtare Financiare.

Lajmet kripto dhe sinjalet e pompës për tregtinë në Binance
Lini një Përgjigju