Çmimet e kriptove në Indi bien pas shpalljes së faturave të kriptove

Çmimet e simboleve në shkëmbimin indian të kriptove WazirX u rrëzuan duke iu përmbajtur lajmit të një projektligji që me siguri do të nxirrte jashtë ligjit të gjitha kriptomat ekskluzive

Çmimet e kriptove në Indi bien pas shpalljes së faturave të kriptove

Bisedat rregullatore në Indi rreth një kufizimi të kriptove krijuan marketing panik në shkëmbimin e konsiderueshëm të kriptove WazirX, duke rezultuar në një ulje të madhe të normës për kriptovalutat kryesore, të përbërë nga Bitcoin (BTC) dhe gjithashtu Ether (ETH).

Çmimet e kriptove në Indi ranë shpejt pasi parlamenti njoftoi të paraqesë dhe gjithashtu të detajojë 26 kosto krejt të reja në Sesionin e Dimrit, që përfshinin kriptomonedhën dhe gjithashtu Rregulloren e faturës zyrtare të monedhës dixhitale, 2021. Siç raportoi Crypto PumpNews, projektligji kërkon një ligj ligjor fletëvotimi për prodhimin e një monedhe kryesore elektronike, ndërkohë që zbaton një kufizim për "të gjitha kriptovalutat private", duke filluar nga e hëna.

Një shitje masive në WazirX të mërkurën herët në mëngjes në orën 3:30 të mëngjesit UTC uli normën e Bitcoin nga praktikisht 4,600,000 rupi indiane (61,820.73 dollarë) në 3,917,659 rupi (52,650.55 dollarë), një rënie prej 14.8% brenda. Në mënyrë të ngjashme, simbole të ndryshme të tjera të preferuara, të përbërë nga Ether dhe gjithashtu Cardano (ADA), zhvlerësuan të aftë normën dyshifrore në zonën tuaj në bursë.

31bc318be94537094247cd5aacde76e1 - Çmimet e kriptove në Indi bien pas shpalljes së faturës së kriptove - 7

Duke folur për Crypto PumpNews, CEO i WazirX Nischal Shetty theksoi se tregu indian i kriptove normalisht tregton me një kosto të kundërt me tregun ndërkombëtar:

"Kjo ngjarje e shitjes në panik ka bërë që tregu indian të korrigjohet dhe çmimet të arrijnë nivelin global."

Shetty gjithashtu shpjegoi rastet e ndryshme të përdorimit të kriptomonedhave si pronë ose energji, si dhe vlerësimin e çmimeve të Sekretarit të mëparshëm të Financave të Indisë Subhash Chandra Garg se "duhet të ketë një ndalim për rastin e përdorimit të "monedhës" të kriptos, nëse ka ndonjë lloj të tillë.

Jay Hao, CEO i shkëmbimit të kriptove OKEx, informoi Crypto PumpNews në lidhje me kërkesën për një teknikë të nuancuar drejt menaxhimit të pronave të kriptove në Indi:

“India është shtëpia e numrit më të madh të pronarëve të kriptove në botë, dhe përgjegjësia i takon qeverisë për të mbrojtur interesat e një numri të madh investitorësh të kriptove në vend.”

Duke komentuar kufizimin e kriptove të Indisë, CEO e BTC Markets, Caroline Bowler, pohoi, "Ky ndalim nuk do të funksionojë në planin afatgjatë dhe do të ishte një hap prapa", duke përfshirë se "ndalimi nuk është një opsion për të mbrojtur interesin e investitorëve". Bowler përmendi:

"Gjëja me kriptomonedhën është se ndërsa qeveritë mund të përpiqen ta ndalojnë ose të përpiqen ta frenojnë atë, natyra shumë e decentralizuar e teknologjisë e ndalon disi këtë."

Kapitalisti indian i blockchain, Evan Luthra, mbështeti procedurën e supozuar të Bowler, duke informuar Crypto PumpNews se është e vështirë për qeveritë federale të kufizojnë aksesin ndaj kriptomonedhave, "sipas dizajnit është e pamundur ta bësh këtë". Duke përmendur rritjen e shpejtë të kornizës së El Salvadorit në mes të nxitjes kryesore të Bitcoin, pronari i ri i biznesit mendon se qeveria federale indiane me siguri do të detyrohet mjaft shpejt për të miratuar dhe gjithashtu të trajtojë kriptovalutat:

“Kjo ndodhi fillimisht me publikun, më pas bankat dhe tani qeveria do të duhet gjithashtu të mësojë dhe të merret me kriptovalutat në një të ardhme të metaverses.”

Si fjalë e fundit e sugjerimeve për krijuesit indianë, Shetty mendon në kërkesën për të pasur besim te ligjvënësit tanë. "Le të mos kemi panik," përfundoi ai.

Related: Ekipi indian i krahut të djathtë kërkon politika më të rrepta të kriptove

Kjo vjen pas një bisede të panelit legjislativ mbi kriptomonedhën më 15 nëntor, ku një mori autoritetesh rregullatore përfunduan se, megjithëse kripto nuk mund të hiqet, ajo duhet të menaxhohet më shumë.

Në gusht, një përfaqësues nga Banka e Rezervës së Indisë pretendoi se synonte të fillonte testet fillestare për paranë elektronike të një banke rezervë përpara përfundimit të vitit 2021. India është aktualisht ndër tregjet më të mëdha në botë me mbi 20 milionë financues të kriptove.

Çdo tregtar që tregton kriptovaluta në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për pompimin e ardhshëm të vlerës së monedhave në mënyrë që të bëjë fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohe.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pompën" e ardhshme. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali i telegramit Crypto Pump Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas në lidhje me "Pompën" e ardhshme dhe raporte mbi "Pompat" e suksesshme të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë të fitoni nga 5% në 45% fitim në vetëm pak orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance". A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ju urojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të kanalit Crypto Pump Signals for Binance.
William Adamson/ autori i artikullit

Tregtar me përvojë të gjerë në tregjet e këmbimit valutor dhe të kriptomonedhave. Pavarësisht moshës së tij të re, ai tashmë njihet në qarqe të gjera si profesionist në fushën e analizës financiare dhe tregtimit, ekspert në Qendrën Ndërkombëtare Financiare.

Lajmet kripto dhe sinjalet e pompës për tregtinë në Binance
Lini një Përgjigju