Të famshëm po përqafojnë NFT-të në një mënyrë të madhe

Dy vitet në vijim ka shumë të ngjarë të jenë jashtëzakonisht intriguese, pasi tregu i tokenave të pandryshueshme hap antike elektronike si për ndjekësit ashtu edhe për kapitalistët.

Të famshëm po përqafojnë NFT-të në një mënyrë të madhe

Tregu i tokenave jo të këmbyeshëm (NFT) po zgjerohet. Sipas një rekord krejt të ri nga sistemi analitik DappRadar, sasia e profesionit NFT u rrit në qiell në 10 miliardë dollarë gjatë tremujorit të tretë të 3, një rritje shtatëfish nga numri i tremujorit të mëparshëm. Edhe pse një pjesë e konsiderueshme e këtij aktiviteti buron nga hitet e arratisura si NBA Top Shot, CryptoPunks si dhe sistemi i lojërave kompjuterike Axie Infinity, rastet e përdorimit të NFT po shumohen me shpejtësi ndërsa krijuesit e pranojnë kapacitetin e tyre.

Në të kaluarën jo shumë të largët, të famshëm të etur për të përfituar nga zgjerimi i skenës së kriptove kishin disa zgjedhje. Kryesisht, ata ishin të kufizuar në shiringën e një oferte të monedhës së parë (ICO) ose të shpenzonin paratë e tyre në një start-up që ata e konsideronin inkurajues. Falë NFT-ve, megjithatë, ata aktualisht mund të përdorin sharmin e tyre të të famshmëve duke lançuar antiket elektronike të dëshiruara që janë pothuajse çdo gjë: vepra arti, cd, karta tregtare ose produkte. Këto antike të simbolizuara mund të tregtohen më pas në tregun konkurrues midis ndjekësve, si dhe kapitalistëve.

Related: Kur paratë plotësojnë zhurmën: Sulmet më të rëndësishme NFT nga të famshëm

Sektori i këngëve është terreni më i mirë verifikues për NFT-të

Nga artistët, si dhe atletët profesionistë, te yjet, si dhe vajzat e mbulimit, të famshmit e njohur janë duke prodhuar entuziazëm, si dhe duke nxjerrë në ankand një gamë të tepruar të pronave të bazuara në blockchain, si dhe produkte që tërheqin grupin me njohuri digjitale. Nëpërmjet NFT-ve, dikush mund të kontaktojë me ndjekësit në një botë elektronike si dhe të hapë një rrjedhë krejt të re fitimesh menjëherë në marrëveshje.

Në fillim të këtij viti, artisti kanadez Grimes tregtoi NFT me vlerë rreth 6 milionë dollarë, duke përfshirë vepra arti si dhe animacione kompjuterike audio-vizuale. Ndërsa disa simbole ishin të një lloji, gjëra të tjera më pak të kushtueshme kishin qindra dublikatë. Edhe pse kjo e vërtetë shfaqet për të mohuar parimin NFT – a nuk synohet që çdo NFT të jetë e dëshmuar e vetme? – “dublikatat” në hetim u ngritën mbi 5 milionë dollarë.

Ndoshta nuk është befasuese që artistët po përdorin në mënyrë progresive NFT-të për të plotësuar fitimet e tyre: Ndryshimi në transmetim gjatë viteve të fundit në fakt ka ndikuar jashtëzakonisht shumë në fuqinë fituese të muzikantëve. Pandemia ndërkombëtare COVID-19 gjithashtu shkaktoi një goditje të rëndësishme në sektor, sepse disa artistë ishin mbështetur në të vërtetë në efikasitetin në kohë reale për të ardhurat. Aktet e regjistrimit me Grimes në hapjen e lepurushit NFT përbëhen nga Snoop Dogg, Eminem, Jay-Z, Shakira, Lewis Capaldi, Steve Aoki, Shawn Mendes, Kings of Leon, Soulja Boy si dhe Aphex Twin.

Related: NFT-të janë një ndërrues i lojërave video për muzikantë të pavarur si dhe artistë

Nga secili prej emrave të mësipërm, Kings of Leon bëri ndoshta spërkatjen më të rëndësishme duke shënjuar cd-në e tyre të re, When You See Yourself, si dhe ngriti 2 milionë dollarë në procedurë. Interesante, nisja përbëhej nga pesëdhjetë për qind e shumë ankandeve publike të Biletës së Artë, me simbolet rezultuese që kualifikonin pronarin në vendet e rreshtit të parë në një program nga çdo turne skenik i Kings of Leon përgjithmonë. Simbolet e albumit me vlerë 50 dollarë, në të njëjtën kohë, përbëheshin nga një plastikë me botim të kufizuar.

71cd16b4c0f451ae71635d300e6187fc - Personat e famshëm po përqafojnë NFT-të në një mënyrë të madhe - 9

Ne jemi të kënaqur të mbështesim përgatitjen jashtëzakonisht të madhe të Katy Perry për lëshimin e NFT në dhjetor që përkujton rezidencën e saj të ardhshme në Play në resortin Resorts World Las Vegas. Katy është ndër muzikantet shumë të njohura të globit me të 6 CD-të e saj që shkojnë përtej një miliard transmetimesh nëSpotify Interesante, NFT-të sigurisht që do të përbëhen nga antike elektronike si dhe nga përvojat IRL – kështu që ka diçka për të gjithë.

Kreativiteti shkon në zemër të këtyre përpjekjeve, si dhe raste krejt të reja të përdorimit të NFT po shfaqen në çdo kohë. Merrni për shembull tregun Royal të fuqizuar nga blockchain, i cili u lejon individëve të blejnë aksione të melodive me të cilat kënaqen – si dhe të bëjnë aristokraci pasi të njëjtat këngë bëjnë apel. Artistët, në të njëjtën kohë, arrijnë të ruajnë shumicën e të drejtave ligjore për punën e tyre, ndërkohë që kanë akses drejt financimit nga fansat e tyre më të rëndësishëm. Sipas Royal, është një sistem "ku artistët dhe fansat mund të përfitojnë reciprokisht pa u mbështetur tek ndërmjetësit që marrin pjesën më të madhe të fitimeve". Një koncept i mirë, për t'u siguruar, si dhe një pyetje se çfarë ndërtojnë menaxherët e etiketave të dokumentit prej tij.

Nga TopShot në Tops

Muzika mund të vërtetohet se është shoferi i vetmuar më i rëndësishëm në futjen e NFT-ve drejt e në rrjedhën kryesore – megjithatë, të famshëm të aktiviteteve sportive po përqafojnë gjithashtu NFT-të në masë.

Sigurisht, ne nuk mund të kalojmë kryqëzimin e blockchain-it si dhe aktivitetin sportiv pa iu referuar NBA Top Shot, video-lojë e tregtimit të letrave të basketbollit që në fakt e ka transformuar zhvilluesin e saj Dapper Labs drejt e në një firmë me shumë miliarda dollarë. Top Shot u ofron fansave të NBA-së mundësinë për të blerë, ofruar, si dhe tregtuar momentet kryesore të videoklipit të licencuar zyrtarisht të minutave legjendare, si përplasja e kundërt e mullinjve me erë me dy duar të Lebron kundrejt Houston Rockets shkurtin e kaluar – 219,000 dollarë është kërkesa më e përballueshme, FYI. Që të mos mendoni se tregtimi është i përqendruar në një bërthamë të përkushtuarish, Top Shot ka promovuar në fakt mbi 13 milionë blerje duke përfshirë mbi një milion individë.

d10ef7219f8a5dd2f5261381c15c4586 - Personat e famshëm po përqafojnë NFT-të në një mënyrë të madhe - 11

Eshtë e panevojshme të thuhet, kjo formulë është duke u dublikuar nëpër aktivitete të tjera të ndryshme sportive që përbëhen nga bejsbolli (Tops MLB), futbolli (Sorare, Socios) si dhe garat me motor elektrik (F1 Delta Time). ONE Championship, promovimi më i madh i stileve të luftimit të kombinuar (MMA) në Azi, gjithashtu u prezantua kohët e fundit se ata me siguri do të lëshojnë një treg në zinxhirin e bllokut Theta me NFT që ofrojnë akses unik ndaj avantazheve të botës reale si kalimet në prapaskenë, sediljet në unazë si dhe përvoja të ndryshme të tjera të individualizuara të ndjekësve. Atletët individualë si dhe zonjat po aktivizojnë gjithashtu bazat e tyre të ndjekësve me ulje unike të NFT-së, me kampionin e peshave të rënda Tyson Fury që tregton një shenjë unike për një milion dollarë thjesht ngurrues. Blerësi gjithashtu mori një bojë fizike të veprës së artit, kopertina të autorizuara të veshjeve të dorës së boksit si dhe një videoklip individual nga Gypsy King i vetëshpallur.

Related: Simbolet e tifozëve: Tregtimi ditor i grupit tuaj të preferuar të aktiviteteve sportive

Është krejt e natyrshme të pyesësh veten se nga po shkojmë pikërisht këtu. A do të shpërthejë flluska NFT, duke lënë ndjekësit si dhe kapitalistët të mbajnë një grumbull antike elektronike? Ose, a do të shohim që shfaqen raste të përdorimit shtesë imagjinativ, me NFT-të që miratojnë ndjekësit të gjitha llojet e avantazheve të jashtëzakonshme?

Mitch Liu është themeluesi dhe CEO i Theta Labs Në vitin 2010, Liu bashkëthemeloi Gameview Studios, ndër punëtoritë më të hershme të lojërave celulare pa pagesë, të kuptuara më së miri për biznesin e tij ekskluziv të lojërave video Tap Fish me pothuajse 100 milionë shkarkime. Firma u mor nga DeNA, një firmë lider japoneze e lojërave kompjuterike celulare 6 muaj pas lançimit. Para kësaj, ai bashkëthemeloi Tapjoy në 2007, një udhëheqës i marketingut të videoklipeve celular, si dhe e zgjeroi atë firmë në 100 milion dollarë të ardhura. Ai ka një BS në Shkenca Kompjuterike si dhe Inxhinieri nga MIT si dhe një MBA nga Stanford Graduate School of Business.

Çdo tregtar që tregton kriptovaluta në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për pompimin e ardhshëm të vlerës së monedhave në mënyrë që të bëjë fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohe.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pompën" e ardhshme. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali i telegramit Crypto Pump Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas në lidhje me "Pompën" e ardhshme dhe raporte mbi "Pompat" e suksesshme të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë të fitoni nga 5% në 45% fitim në vetëm pak orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance". A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ju urojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të kanalit Crypto Pump Signals for Binance.
William Adamson/ autori i artikullit

Tregtar me përvojë të gjerë në tregjet e këmbimit valutor dhe të kriptomonedhave. Pavarësisht moshës së tij të re, ai tashmë njihet në qarqe të gjera si profesionist në fushën e analizës financiare dhe tregtimit, ekspert në Qendrën Ndërkombëtare Financiare.

Lajmet kripto dhe sinjalet e pompës për tregtinë në Binance
Lini një Përgjigju