5 arsye pse ekonomitë e lojërave të bazuara në blockchain janë e ardhmja

Axie Infinity zbuloi sektorin e lojërave thjesht pak nga ajo që mund të arrijë lojërat e bazuara në blockchain, si dhe sektori është gati të ngrihet në të ardhmen e afërt

5 arsye pse ekonomitë e lojërave të bazuara në blockchain janë e ardhmja

Kushdo që nuk ka jetuar nën një shkëmb ka të ngjarë të jetë i vetëdijshëm se sektori i lojërave në të vërtetë është rrënuar. Është ndër sektorët që në fakt ka përfituar nga pandemia COVID-19 në një masë të madhe.

Sipas kësaj, financuesi tipik nuk mund ta kuptonte përputhjen me numrat e zhvillimit:

  • Tregu mbarëbotëror i lojërave aktualisht vlen 180 miliardë dollarë – lloji më i shpejtë i rritjes së argëtimit në shtëpi në mbarë botën. Për rekomandim, sektori i filmit në mbarë botën meriton 100 miliardë dollarë, si dhe të gjitha aktivitetet sportive të Amerikës së Veriut të integruara janë 73 miliardë dollarë në lidhje me të ardhurat vjetore.

b64eb04d5155c9a510c9b9be48a7c9cb - 5 arsye pse ekonomitë e lojërave të bazuara në blockchain janë e ardhmja - 11

  • Ekspertët parashikojnë që shumëllojshmëria e banderolave ​​në internet të lojërave video në internet sigurisht që do të rritet në një miliard deri në vitin 2025 – një në 9 individë sot.
  • Tre nga 4 rastet kryesore më të njohura të Shteteve të Bashkuara që shfaqeshin në vitin 2018 nuk ishin gjithashtu raste standarde të shfaqjes. Ato ishin raste të sportit elektronik. Për shembull, kampioni i League of Legends kishte 30 milionë edhe më shumë pamje se kampionati AFC, si dhe 45 milionë edhe më shumë pamje se kampionati NCAAFootball

04d2902284d7fb1122c1ff393f61539e - 5 arsye pse ekonomitë e lojërave të bazuara në blockchain janë e ardhmja - 13

  • Travis Scott bëri një efikasitet në kohë reale në sistemin e shquar të lojërave Fortnite Prillin e kaluar Ai mori mbi 12.3 milionë pamje si dhe fitoi Scott mbi 20 milionë dollarë për TechCrunch si dhe Games Industry.biz.

Pra, çfarë po ndodh këtu dhe nga e ka origjinën ky zhvillim?

Ne mund ta lidhim shumë këtë vetëm me rritjen e inovacionit si dhe me zhvillimin e shpejtë. Teknologjia mbetet për të ndryshuar saktësisht mënyrën se si ndërveprojmë, saktësisht se si ndërtojmë, saktësisht se si zhvillojmë, si dhe marrim në detaje, saktësisht se si lëvizim me vlerë si dhe saktësisht se si zhvillojmë zonat në internet.

Howard Shultz, CEO i mëparshëm i Starbucks, promovoi konceptin e një "hapësire të tretë fizike" me parimin e tij të kafenesë. Ishte ideja e tij që njerëzit kërkonin një "hapësirë ​​të tretë" për ta ndërtuar përtej vendit të punës, si dhe në shtëpinë tuaj. Starbucks ishte zgjidhja.

Ne e shohim saktësisht të njëjtin parim të zbatuar sot midis brezave më të rinj. Përveçse zona e përbashkët krejt e re është elektronike si dhe quhet metaverse. Këtu fëmijët po shoqërohen në mënyrë progresive në ditët e sotme. Ata shkojnë atje për t'u përfshirë me miqtë e tyre. kushtojini vëmendje këngëve ose luani lojëra kompjuterike. Ne mund ta konsiderojmë këtë si versionin e mëposhtëm të zonave elektronike: AOL chatroom, pas kësaj Myspace Facebook si dhe në fund të fundit metaverse.

Ne kemi marrë shfaqje në metaverse aktualisht. Burning Man në fakt është dixhitalizuar. Dhe ne thjesht po fillojmë.

Historia e lojrave

Loja fillestare kompjuterike u shfaq në fund të viteve 50 - një video lojë bazë tenisi e krahasueshme me Pong Më vonë, Atari u krijua në 1977. Nintendo filloi të lansonte video lojëra të spikatura duke filluar në fillim të viteve '80 me Mario Bros, The Legend of Zelda, Donkey Kong, e kështu me radhë

Është thelbësore të kihet parasysh se versioni i organizatës është transformuar në mënyrë thelbësore gjatë viteve. Shfrytëzuam për të paguar 60 dollarë për një lojë video në, për shembull, GameStop, si dhe shkuam. Ishte një shpenzim i vetëm me lojë të pakufizuar. Lojërat u lansuan në një mënyrë të krahasueshme me atë se si filmat e Hollivudit me siguri do të reklamoheshin dhe do të lansoheshin. 90% e të ardhurave sigurisht që do të ishin të disponueshme në 2 javët e para.

Ky version ka dalë aktualisht. Versioni freemium mbetet i disponueshëm. Përdoruesit vënë baste pa kosto, si dhe detyrohen të bëjnë blerje në lojë për të përditësuar aftësitë, për të përmirësuar karakteret, për të blerë mjete, për të përmirësuar animacionet kompjuterike etj. Këtë e shohim sot edhe në Roblox, Fortnite si video lojëra të tjera të spikatura.

Ky është një version shumë më fitimprurës për prodhuesit e lojërave video, pasi mban individët e tyre të përfshirë, si dhe përditëson vazhdimisht për të përballuar miqtë e tyre. Ne po zhvendosemi në një glob ku sinjalizimi social ndodh midis brezave më të rinj në metaverse me anë të një personazhi në lojë, mjetit që ata posedojnë si dhe lëkurave që kanë. Mirë se vini në të ardhmen

Pse lojërat me siguri do të zhvendosen në blockchains

  • Lojërat sot zhvillohen në rrjete informacioni të mbyllura. Kjo nënkupton që individët nuk mund të zotërojnë zotërimet e tyre në lojë (lëkurat, personazhet, kapacitetet, etj.). Sistemi i zotëron ato. Axie Infinity po e ndërpret këtë version për faktin se individët zotërojnë zotërimet e tyre si simbolet e pandryshueshme (NFT) në Axie si dhe janë në gjendje t'i ofrojnë ato në një reklamë të situatës ekonomike të sipërmarrjes/lojrave falas. Më poshtë është një pamje e të ardhurave të fituara nga individët e Axie Infinity duke marrë parasysh majin e këtij viti:

6b800d8ed494f89f739420dbb0777903 - 5 arsye pse ekonomitë e lojërave të bazuara në blockchain janë e ardhmja - 15

Të ardhurat vjetore për Token Terminal janë 2.7 miliardë dollarë për këtë lojë video të hapur si dhe pa leje me pagesë për të luajtur me blockchain. Shënim i rëndësishëm: inovacioni i blockchain është makina ku individët mund të zotërojnë zotërimet e tyre në lojë. Kjo nuk është e realizueshme me teknologjinë e përdorur sot.

  • Blockchains lejojnë që ekonomitë e lojërave të zhvillohen natyrshëm Përdoruesit mund të paguhen për të luajtur. Përsëri, Axie Infinity po udhëheq tarifën pikërisht këtu. Individët Axie bëjnë investime financiare për të marrë Axie NFT-të si dhe tokenin indigjen AXS për të filluar lojën. Nga atje, ata mund të bëjnë token SLP duke luajtur/konkurruar, pasi simbolet e fituara mund të tregtohen më pas për zotërime të tjera të ndryshme kriptosh ose fiat, dhe kështu me radhë Shumë individë në Filipine po bëjnë shumëfishin e pagës së tyre të zakonshme mujore vetëm nga duke luajtur Axie Infinity, gjatë gjithë vështirësisë financiare të shkaktuar nga COVID-19, e cila është mjaft e mrekullueshme. Më lejoni t'ju pyes këtë: Nëse mund të fitoni para për të luajtur një lojë video në një "blockchain" kundrejt mospagimit për të përdorur një lojë video jo-blockchain, cilën do të zgjidhnit me siguri? Siç thotë Charlie Munger: "më tregoni stimujt dhe unë do t'ju tregoj rezultatin."
  • Blockchains publike janë të hapura për të gjithë si dhe pa leje A keni një telefon celular si dhe një lidhje në internet? Cool, jeni të mirëpritur të merrni pjesë. Kjo nuk është me të vërtetë saktësisht se si funksionon në dizajnin e sotëm të informacionit të mbyllur, veçanërisht nëse jetoni jashtë Shteteve të Bashkuara Jo thjesht mund të merrni pjesë në një blockchain, por gjithashtu mund të fitoni fitime. Ndërsa nxitja e pajisjeve inteligjente mbetet për t'u shkallëzuar me zhvillimin e inovacionit 4G si dhe 5G në tregjet në zhvillim, ne duhet të parashikojmë që gjithnjë e më shumë individë të kenë akses në lojëra kripto, si dhe video të bazuara në zinxhir në të ardhmen e afërt.
  • Metodat e hapura shemben si dhe kompresojnë shpenzimet e teknologjive moderne ekzistuese Blockchains publike janë metoda të hapura. Ethereum është një metodë e hapur. Çdokush mund të ndërtojë videolojëra në Ethereum Duke bërë këtë, në thelb dikush po kontrakton shumë nga çmimet e funksionimit dhe financimit të tyre në blockchain e shtresës bazë Ethereum, duke nënkuptuar se është shumë më e lehtë të filloni një pronar biznesi të gatshëm. Pengesat e ulëta për të hyrë rriten konkurrentët. Kjo në mënyrë të pashmangshme u jep përparësi përdoruesve fundorë. Ne e kemi parë këtë lojë si jashtë ashtu edhe në sfond. Blockchains janë vetëm versioni i mëposhtëm i inovacionit të burimeve të hapura.
  • decentralizim Për shkak se blockchains janë të hapura dhe pa leje, çdo person mund t'i përmirësojë ato. Kjo nënkupton që ne duhet të parashikojmë një të ardhme ku do të ketë video lojëra blockchain të përmirësuara në krye të zinxhirëve të ndryshëm të shtresës një, për shembull, Ethereum, Solana, Cosmos, e kështu me radhë Përdoruesit me siguri do të kenë aftësinë të kalojnë video-lojërat pa mundim, si dhe ata me siguri do të kenë aftësinë të sjellin me vete zotërimet e tyre si NFT-të në llojin e lëkurës, personazheve ose mjeteve. Kjo është diçka që sot nuk është e realizueshme. Për më tepër, individët do të kenë aftësinë të tregtojnë komerciale zotërimet e tyre NFT nëse zgjedhin, apo ndoshta do të dëshironin me siguri të ndërtonin NFT? Shkoni paraprakisht - nuk keni nevojë të keni një sistem lojrash për ta bërë atë.

Ekonomitë e lojërave janë e ardhmja, si dhe ato me siguri do të ndodhin në blockchains.

.

Çdo tregtar që tregton kriptovaluta në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për pompimin e ardhshëm të vlerës së monedhave në mënyrë që të bëjë fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohe.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pompën" e ardhshme. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali i telegramit Crypto Pump Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas në lidhje me "Pompën" e ardhshme dhe raporte mbi "Pompat" e suksesshme të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë të fitoni nga 5% në 45% fitim në vetëm pak orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance". A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ju urojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të kanalit Crypto Pump Signals for Binance.
William Adamson/ autori i artikullit

Tregtar me përvojë të gjerë në tregjet e këmbimit valutor dhe të kriptomonedhave. Pavarësisht moshës së tij të re, ai tashmë njihet në qarqe të gjera si profesionist në fushën e analizës financiare dhe tregtimit, ekspert në Qendrën Ndërkombëtare Financiare.

Lajmet kripto dhe sinjalet e pompës për tregtinë në Binance
Lini një Përgjigju